Balsamia polysperma Vittadini 1831

Syn. Balsamia platyspora Berk. & Broome 1844; Balsamia fragiformis Tul. & C.Tul. 1851
Poz. Syst. Helvellaceae, Pezizales, Pezizomycetidae, Pezizomycetes, Ascomycota, Fungi

Balsamia polysperma

Balsamia polysperma
Gleba dojrzałego owocnika
Balsamia polysperma
Powierzchnia owocnika
Balsamia polysperma
Grupa dojrzałych owocników

 

CECHY MAKROSKOPOWE

Balsamia polysperma

Balsamia polyspermaDojrzałe owocniki

 

 

Owocniki 1-3 cm średnicy, kuliste lub owalne w zarysie, ale na ogół z wieloma wgłębieniami i fałdami. Powierzchnia za młodu żółtawoczerwona, potem czerwono-brązowa, do bordowo-brązowej w okresie pełnej dojrzałości. Pokryta wyraźnymi brodawkami, tępymi na szczycie, piramidalnymi – brodawkowanie w młodych owocnikach czasem przybiera formę spękaliny. Gleba biała w okresie dojrzałości żółto-kremowa, na przekroju labiryntowata z przenikającymi się fałdami i pustymi komorami wewnątrz owocnika. Smak lekko słodkawy, zapach niezbyt intensywny, nieprzyjemny, chemiczny.

 

Balsamia polysperma

Balsamia polysperma
Balsamia polysperma
Grupy owocników na różnych etapach wzrostu

CECHY MIKROSKOPOWE

Balsamia polysperma

Balsamia polyspermaZarodniki w worku

 

Perydium pseudoparenchymatyczne 80-150 μm zbudowane z grubościennych, zabarwionych na żółto-czerwono komórek o średnicy 10-40 μm. Komórki w obrębie brodawek są na ogół większe, niż komórki tworzące głębsze warstwy perydium. Worki owalne, wydłużone, czasem gruszkowate z długim trzonkiem. Średnia wielkość worków 60-120 x 30-50 μm. Worki zawsze 8-zarodnikowe z zarodnikami ułożonymi bezładnie. Parafizy długie, cylindryczne, septowane, obłe na szczycie, o średnicy 4-7 μm. Zarodniki owalne do szerokoowalnych o średniej wielkości 20-30 x 10-20 μm, Q=1,6-2,0, hialinowe, na ogół z jedną dużą kroplą tłuszczu i kilkoma małymi na biegunach zarodnika.

 

Balsamia polysperma
Balsamia polysperma Balsamia polysperma
Przekrój perydium
Komórki perydium
Parafizy

SIEDLISKO

 

 

 

 

Balsamia polysperma wyrasta na glebach o bardzo zróżnicowanym pH, od gleb lekko kwaśnych do wysoko zasadowych. Mikoryzuje z większością drzew i krzewów liściastych. Wyrasta niezbyt głęboko pod powierzchnią gleby ale nigdy nie udało się stwierdzić semihypogeicznego wzrostu owocników. Wyrasta w dużych grupach liczących kilka do czasem kilkudziesięciu owocników. W warunkach polskich B. polysperma osiąga pełną dojrzałość w sierpniu-wrześniu, choć młode okazy pojawiają się już w drugiej połowie kwietnia.

WYSTĘPOWANIE

Balsamia polysperma

 

Balsamia polysperma jest gatunkiem pospolitym i często występującym, jednak jej stanowiska opisane w literaturze polskiej nie są zbyt liczne. Prawdopodobnie była oznaczana jak jej synonimiczne taksony B. platyspora i B. fragiformis i pod tymi nazwami taksonomicznymi opisywana. Pospolita w większości krajów Europy.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF 77, Czernichów k. Skawiny, Wrzesień 2007
Wyżyna Śląska – DF 02, Psary k. Tarnowskich Gór, Czerwiec 2008
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska DF 66, Babice k. Chrzanowa, Czerwiec 2009
Beskid Mały – DF 96, Koziniec k. Wadowic, Sierpień 2011
Wyżyna Śląska – DF33, Siemianowice Śląski, Lipiec 2013
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF26, Ogrodzieniec k. Zawiercia, Październik 2016
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF25, Niegowonice k. Zawiercia, Sierpień 2018

 

UWAGI

Młode owocniki

 

Bardzo podobnym gatunkiem, nie wykazującym istotnych różnic w budowie makroskopowej jest Balsamia vulgaris. Różni się inną budową zarodników. Balsamia platyspora (syn. Balsamia fragiformis) według źródeł posiada zarodniki o takiej samej budowie ale nieco szersze Q=1,6-1,9. W kolekcjach polskich zarodniki szersze, o niskim współczynniku Q, obserwowano u okazów we wczesnym okresie dojrzałości. W trakcie wzrostu zarodniki wydłużały się, by w okresie pełnej dojrzałości prezentować stosunek długość/szerokość na poziomie odpowiadającym charakterystyce B. polysperma. Można się więc przychylić do opinii autorów sugerujących synonimizację tych dwóch taksonów.

Polska nazwa gatunku to balsamka krucha.